/blog/View/
مرکز تصویر برداری رازی
ام آر آی قلب چیست؟

ام آر آی قلب چیست؟

در ام آر آی کاردیاک (قلبی)، از امواج رادیویی و مغناطیسی که ضرری برای بدن ندارند به منظور تشخیص و بررسی بیماری های قلب و عروقی مادر زادی یا بررسی اثر برخی بیماری های دیگر بر روی عضله قلب استفاده می شود که مهمترین کاربرد ام آر آی قلب بررسی viability (زنده بودن) عضله قلب می باشد که در مقایسه با پزشکی هسته ای و اکو از صحت و دقت بالاتری برخوردار است.


از کاربرد های انجام ام آر آی قلب می توان به موارد زیر اشاره کرد:


1_بررسی محل سکته و وسعت ناحیه سکته در قلب
2-بررسی التهاب عضله قلب(مایوکاردیت)و همچنین التهاب پرده اطراف قلب (پریکاردیت)
3-بررسی بیماری های مادر زادی مانند تترالوژی فالوت
4-بررسی توده های قلبی
5-بررسی ساختاری و عملکردی قلب مانند اندازه گیری دقیق EF، بررسی دریچه ها، تعیین میزان فلو و...
6-اندازه گیری مقدار آهن جمع شده در عضله قلب

میزان جریان شریان آئورت

میزان جریان شریان آئورت

تجهیزات مورد نیاز برای انجام ام آر آی قلب

1-دستگاه سوپرکنداکتیو 1/5 تسلا با گرادیان های قدرتمند
2-سکانس های تخصصی مورد نیاز برای انجام ام آر آی قلب که به صورت آپشنال باید خریداری و روی دستگاه نصب شده باشد
3-کویل های مخصوص انجام ام ار ای قلب
4-نرم افزار تخصصی بررسی و آنالیز تصاویر

آمادگی های قبل از انجام ام آر آی قلب

• قبل از انجام این آزمون نیازی به رژیم غذایی ندارید و در صورتیکه از داروی خاصی استفاده می‌کنید، برنامه دارویی خود را تغییر ندهید.

توجه: در صورتی که در خواست پزشک شما با تزریق باشد از شما خواسته می شود 4 ساعت قبل حتما ناشتا باشید ولازم است هرگونه حساسیت دارویی ، فصلی، آلرژی خود را حتما به پزشک و کارشناس اطلاع دهید.

در نظر داشته باشید در صورت آلرژی قبل از انجام تست نیاز به مشورت با پزشک و مصرف دارو می باشد.

• در صورت داشتن هرگونه ناراحتی کلیوی با پزشک خود مشورت کنید.

• در صورت بار دار بودن یا احتمال به بارداری لطفا پزشک و کارشناسان را مطلع کرده.

• اگر هر گونه ایمپلنت فلزی(پیس میکر، پمپ کاشتنی، هرگونه تتو و...)در بدن شما استفاده شده است حتما کارشناسان را مطلع کرده.

توجه: اگر از بودن در فضاهای سربسته اضطراب دارید ممکن است نیاز به داروی آرام بخش نیاز داشته باشید اما لازم است بدانید شما با کارشناسان رادیولوژی در حین انجام تست میتوانید گفتگو کنید و این موضوع از دلهره بسیاری از افراد می کاهد.

نحوه انجام ام آری آی قلب

آمادگی بیمار برای انجام تست MRI قلب

آمادگی بیمار برای انجام تست MRI قلب

• قبل از انجام تست از بیمار خواسته میشود کلیه لباس های خود را تعویض و لباس یکبار مصرف بپوشد و کلیه اشیا فلزی مانند عینک، زینت آلات و ... خارج کرده.
• بیمار بر روی تخت دراز کشیده لید چست هایی بر روی قفسه سینه فرد قرار میگیرد و همچنین بالشتک هایی زیر بدن فرد قرار می گیرد که هم باعث راحتی فرد شده هم از حرکت های فرد میکاهد.

نکته بسیار مهمی که در یک تصویربرداری دقیق تاثیر گذار است عدم تکان خوردن بیمار در طول ام آر آی است. به همین دلیل قبل از شروع کار حتما باید - وضعیت خوابیدن بیمار ثابت شود به طوری که کاملا احساس راحتی و آرامش داشته باشد.

• در صورت تزریقی بودن MRI پرستار اقدام به گرفتن رگ دست یا بازوی بیمار کرده و از طریق آن ماده حاجب را به فرد تزریق میکند.
برای جلوگیری از آزار سر و صدای دستگاه به بیمار هدفونی داده میشود.

• در حین انجام تست تکنسین دستگاه از طریق بلندگوهای تعبیه شده در اتاق با بیمار صحبت میکند و تکنسین از بیمار میخواهد چند ثانیه نفس خود را حبس کند و سپس به تنفس عادی خودی ادامه دهد. همکاری بیمار در حبس تنفس کمک شایانی به تصویربرداری دقیق تر میکند.

توجه: در صورت استفاده از ماده حاجب امکان دارد چند ثانیه احساس گرگرفتگی و شاید به ندرت احساس سرما در فرد ایجاد شود که عادی است اما در صورت بروز هرگونه نفس تنگی،بی حسی و یا تعریق باید تکنسین را آگاه کند.

بعد از انجام تست نیز هرگونه علائم درد، خارش، قرمزی و یا تورم ایجاد شده را باید با پزشک در میان گذاشت. در غیر این موارد ، به مراقبت خاصی بعد از MRI قلب نیاز نیست مگر اینکه پزشک توصیه دیگری کرده باشد.

ام آر آی قلب در مرکز تصویر برداری رازی

ام آر آی قلب تستی کاملا تخصصی می باشد که در همه مراکز انجام نمی شود اما در مرکز تصویر برداری رازی شهر ری انجام ام ار ای قلب (CARDIAC MRI) به صورت تخصصی با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه MRI (۱٫۵ تسلا مدل Amira از کمپانی زیمنس آلمان) و با حضور و نظارت دکتر وحید علیزاده متخصص رادیولوژی و سونوگرافی دارای تخصص در زمینه ام آر آی قلب انجام می شود.

شایان ذکر است در مرکز تصویر برداری رازی شهرری سیستم نوبت دهی علاوه بر سیستم حضوری به صورت اینترنتی هم می باشد و نهایت زمان انتظار برای دریافت نوبت MRI قلب، یک هفته می باشد و همچنین آماده سازی جواب تست MRI قلب نهایتا طی 2هفته حاضر شده و از طریق پیامک به بیماران اطلاع رسانی می شود و بیماران محترم می توانند جواب تست خود را در سایت مشاهده کنند.
* همچنین جهت رفاه حال بیماران امکان دریافت نوبت برای انجام تست های متفاوت از جمله تست ام آر آی قلب از طریق سایت نیز فراهم شده است.

دریافت نوبت